Opieka w okresie połogu

Zapewniamy kompleksową opiekę medyczną nad kobietą w okresie ciąży, porodu oraz połogu.

Po porodzie w ciele kobiety zachodzą bardzo dynamiczne zmiany. Organizm musi powrócić do formy sprzed ciąży a jednocześnie zaadaptować się do funkcji związanych z opieką nad noworodkiem. Ten wczesny okres poporodowy nazywany jest połogiem. Połóg zazwyczaj trwa około 6 tygodni po urodzeniu potomka. W tym czasie obkurcza się macica, goją się rany krocza lub rana brzucha po cięciu cesarskim, stabilizuje się laktacja. Ten dotkliwy dyskomfort jest szczególnie wyczuwalny w czasie karmienia dziecka piersią. Noworodek, ssąc brodawkę matki, pobudza do wydzielania hormony, które mogą nasilać obkurczanie macicy po porodzie. Czasami ból jest na tyle intensywny, że kobieta decyduje się na środek przeciwbólowy, co w trakcie karmienia nie jest dobrym pomysłem. Wiele kobiet, zwłaszcza pierwiastek przeżywa spore trudności w tym okresie. Dlatego tak istotna jest opieka poporodowa zarówno nad matką jak i nad dzieckiem. Kobieta w tym czasie powinna znajdować się pod stałą opieką ginekologa i położnej. Doradzą oni jak opiekować się dzieckiem, jak je kąpać, karmić, przewijać. Pouczą na temat pielęgnacji ran po porodzie siłami natury lub po cięciu cesarskim. Sprawdzą, czy macica prawidłowo obkurcza się po porodzie, czy nie ma ognisk stanu zapalnego w piersiach lub narządzie rodnym. Pouczą na temat właściwej higieny i pielęgnacji. Istotne jest tez właściwe odżywianie i odpoczynek. Młoda mama musi pamiętać o swoim zdrowiu chcąc stanowić dobrą opiekę nad dzieckiem.

Gojenie ran poporodowych

Gojenie ran poporodowych to bardzo ważny etap w czasie połogu. W pierwszych tygodniach po porodzie goją się rany w macicy wskutek oddzielenia się łożyska i błon płodowych oraz ewentualnie rany po pęknięciu lub nacięciu krocza. Warto wiedzieć, że odbudowa błony śluzowej macicy dokonuje się dopiero po jej oczyszczeniu z resztek tkankowych pozostałych w niej po porodzie. Te pozostałości są rozkładane przez komórki układu odpornościowego i wydostają się przez pochwę w płynnej postaci jako tzw. odchody płodowe, czyli złuszczone cząstki i resztki narośniętej śluzówki macicy. W ciągu pierwszego tygodnia są w formie krwistej dość obfitej wydzieliny przypominającej miesiączkę, następnie zmieniają kolor na różowy i brązowy. Po kilkunastu dniach od połogu wydzielina zmienia się na śluzową. Plamienie może się utrzymywać do 6 tygodni, pamiętaj, że w czasie połogu nie wolno stosować tamponów.

Niektóre sytuacje wymagają pilnego kontaktu z ginekologiem; należą do nich:
  • anomalie w natężeniu krwawienia z obkurczającej się macicy
  • podwyższona ciepłota ciała
  • obecność obrzęków, bólu i/lub nieprawidłowej wydzieliny w okolicy rany po porodzie naturalnym albo po cięciu cesarskim
  • zastój pokarmu w piersiach z towarzyszeniem zaczerwienienia skóry, obrzęku albo gorączki

Pod koniec prawidłowo przebiegającego połogu wszelkie zmiany związane z ciążą i porodem zanikają. Kobieta jest w zasadzie gotowa do ponownej ciąży. Jeśli zaś nie warto porozmawiać z ginekologiem o antykoncepcji.

Zapisz się na wizytę

Lek. Anna Muszyńska-Krajewska

Specjalista ginekolog położnik

Dr n. med Maciej Krajewski

Specjalista położnictwa ginekologii i ginekologii onkologicznej