Diagnostyka mikrobiologiczna
W zakresie wykonywanych badań przez gabinet Ginekologia Krajewscy jest diagnostyka mikrobiologiczna zakażeń bakteryjnych (tlenowych, beztlenowych) i grzybiczych. Wykonanie tych badań jest niebolesne i wiąże się z pobraniem wymazu z szyjki macicy. Materiał przekazywany jest niezwłocznie do jednego z renomowanych laboratoriów genetyki molekularnej. Diagnostyka mikrobiologiczna obejmuje wykonanie badań diagnostycznych pozwalających na identyfikację niektórych mikroorganizmów. W praktyce ginekologicznej największe znaczenie ma wykrycie obecności wirusów:
- HPV (współistniejący z rakiem szyjki macicy oraz kłykcin kończystych)
- HSV (opryszczki)
a także innych patogenów:
- chlamydia trachomatis
- ureaplasma urealyticum
Wymaz (posiew) w kierunku bakterii tlenowych i grzybów
Posiew to badanie mikrobiologiczne wykonywane w celu wykrycia i identyfikacji patogenów w próbkach materiału biologicznego. Ze względu na rodzaj badanych patogenów, wyróżnia się posiew bakteriologiczny (badanie bakteriologiczne tlenowe i beztlenowe) oraz posiew mykologiczny (badanie mykologiczne).
Posiew moczu i wydzieliny z pochwy powinno się wykonać u kobiet w ciąży – nawet mimo braku objawów infekcji – aby wykluczyć obecność mikroorganizmów, mogących stanowić zagrożenie dla dziecka.
U kobiet ciężarnych zaleca się wykonanie w 35-38 hbd kontrolnego wymazu z kanału szyjki macicy w ramach profilaktyki zakażeń paciorkowcem β-hemolizującym (GBS). Bakteria ta często kolonizuje drogi rodne, nie dając objawów, nie zagrażając ani matce, ani płodowi w macicy. Stanowi jednak poważne niebezpieczeństwo dla noworodków urodzonych siłami natury, powodując zapalenia płuc, bakteriemie a czasem nawet posocznicę. Identyfikacja tej bakterii w szyjce macicy jest wskazaniem do antybiotykoterapii w okresie okołoporodowym.
Zapisz się na wizytę
Lek. Anna Muszyńska-Krajewska
Specjalista ginekolog położnik
Dr n. med Maciej Krajewski
Specjalista położnictwa ginekologii i ginekologii onkologicznej