Antykoncepcja

W dzisiejszych czasach, antykoncepcja jest bardzo popularną metodą zapobiegania ciąży, stosowaną przez kobiety i mężczyzn w różnym wieku. Istnieje wiele metod skutecznej antykoncepcji. Wybór metody uzależniony jest nie tylko od świadomej decyzji kobiety ale również stanu zdrowia. Prawidłowy dobór antykoncepcji, szczególnie przyjmowanej doustnie, jest kluczowy, aby uniknąć negatywnego wpływu na samopoczucie i zdrowie kobiety. Wiele czynników, takich jak m.in. wiek, stan zdrowia czy styl życia, powinny być brane pod uwagę przy wyborze odpowiedniej metody. Gabinet Ginekologia Krajewscy służy radą zarówno w zakresie naturalnych metod antykoncepcji, jak i w dobraniu antykoncepcji hormonalnej. Źle dobrana antykoncepcja może powodować różne dolegliwości i stać się powodem dyskonfortu życia.

Dostępne metody antykoncepcji

Metody naturalne

Metody naturalne w założeniach oparte są na pomiarach temperatury ciała oraz obserwacji śluzu szyjkowego, co ma umożliwić rozpoznanie dni płodnych. Warunkiem skuteczności tych metod jest regularny tryb życia, wystarczająca ilość snu oraz bardzo dobra znajomość fizjologii własnego ciała. Przy stosowaniu metod naturalnych istotna jest podstawowa wiedza na temat funkcjonowania cyklu płciowego i tą w naszym gabinecie postaramy się przekazać tak, aby stosowanie tych metod było jak najbardziej skuteczne.

Antykoncepcja hormonalna

Przed zastosowaniem antykoncepcji hormonalnej konieczne jest badanie profilaktyczne, wykonywane przynajmniej raz w roku, badanie USG gruczołów piersiowych i kilka prostych badań laboratoryjnych. Jeśli chodzi o antykoncepcję hormonalną, istnieje wiele rodzajów preparatów, które dobiera się w zależności od preferencji i uwarunkowań pacjentki. Mogą to być:

  • tabletki antykoncepcyjne jedno- lub dwuskładnikowe (zawierające sam gestagen lub połączenie estrogenu i gestagenu – wiele substancji czynnych)
  • pierścienie dopochwowe (uwalniające estrogen i gestagen – etynyloestradiol i etonogestrel)
  • plastry antykoncepcyjne (uwalniające estrogen i gestagen – etynyloestradiol i norelgestromin)
  • wkładki wewnątrzmaciczne uwalniające hormon (gestagen – lewonorgestrel)
  • tabletki stosowane w ramach antykoncepcji awaryjnej (lewonorgestrel lub uliprystal)

Przeciwwskazania do każdego rodzaju antykoncepcji są każdorazowo szczegółowo omawiane z lekarzem podczas wizyty

Antykoncepcja mechaniczna

Polega na stworzeniu bariery uniemożliwiającej plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Zalety to przede wszystkim brak wpływu na gospodarkę hormonalną kobiety i cykl owulacyjny, dodatkowa ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (w przypadku prezerwatywy). Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę przy zastosowaniu metod mechanicznych zmniejsza dodatkowe zastosowanie środka plemnikobójczego. Do metod barierowych zapobiegania ciąży zalicza się:

  • prezerwatywy
  • wkładki domaciczne (inaczej spirala)
  • błony pochwowe (inaczej diafragma)
  • kapturki naszyjkowe i sklepieniowe

W naszym gabinecie ginekologicznym pacjentki mogą skorzystać z profesjonalnego doradztwa w sprawie antykoncepcji. Pomagamy pacjentkom wybrać najlepszą formę zabezpieczania się przed ciążą.

Antykoncepcja awaryjna

Antykoncepcja awaryjna jest stosowana, jeśli nie użyjemy żadnej innej metody zapobiegania ciąży lub pęknie prezerwatywa albo pominiemy trzy i więcej tabletki antykoncepcyjne w cyklu. Bywa mylnie nazywana środkiem wczesnoporonnym. Antykoncepcja awaryjna dzień po powinna być stosowana w wyjątkowych okolicznościach i tylko pod kontrolą lekarza ginekologa. Wskazaniem do skorzystania z tzw. antykoncepcji „dzień po” jest niepowodzenie zastosowanej metody antykoncepcyjnej (najczęściej przerwanie ciągłości prezerwatywy albo pominięcie zażycia kilku tabletek antykoncepcyjnych) oraz nieużycie żadnej metody antykoncepcji.

Zapisz się na wizytę

Lek. Anna Muszyńska-Krajewska

Specjalista ginekolog położnik

Dr n. med Maciej Krajewski

Specjalista położnictwa ginekologii i ginekologii onkologicznej